Jasna kuchnia – urządzanie wnętrz

umywalka konglomeratowa wady

Kuchnia bez okien? Niemożliwa, niepraktyczna i niedopuszczalna opcja. Ciężko byłoby funkcjonować w takim pomieszczeniu, w szczególności gdy kochasz gotować. Dlatego okna są tutaj obowiązkowym elementem. Warto zadbać by były jak największe, bowiem w ten sposób zapewniamy dostęp do naturalnego światła. W dodatku doskonałą decyzja będzie wybór oświetlenia sztucznego, jakie będzie strzegło jasności kuchni wieczorami i w czasie ciemnych, jesiennych i zimowych popołudni. Jak urządzić wnętrze jasnej kuchni? Kilka praktycznych porad poniżej.

Pełna światła kuchnia

Jeżeli jesteś zwolennikiem dobrze oświetlonych pomieszczeń, to czeka Cię wyzwanie. Ponieważ nie każdy ma szczęście do posiadania kuchni z wspomnianym na początku dużym oknem.

Wtedy niezbędne jest doświetlenie pomieszczenia za pomocą sztucznego źródła światła. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zamontowanie na suficie kuchni drobnych lamp punktowych z żarówkami energooszczędnymi typu LED. To dzięki nim uzyskasz dostęp do porządnego i mocnego oświetlenia. Dodatkowo warto zamontować świetlówki pod szafkami oraz oświetlenie szynowe. Ten trik jest przydatny zwłaszcza pod półką, gdzie będzie odbywało się gotowanie lub krojenie przeróżnych składników dań. Wśród urządzających kuchenne wnętrze znajdą się też osoby nie chcące kupować lamp punktowych. Wtedy dobrze jest postawić na jedno główne oświetlenie, które zostanie umieszczone na suficie w postaci lampy wiszącej. Ważne jest by jej abażur nie przytłaczał światła.

Ponieważ półmrok może okazać się męczący dla oczu domowników. Poza tym światło w kuchni powinno być ostrzejsze niż np. w salonie lub sypialni, gdzie świetnie sprawdzą się takie oprawy lamp. Jasność kuchni gwarantują również meble i kolor ścian. Im jaśniejsze meble kupisz tym lepiej. Ponieważ zagwarantują one efekt estetycznej jasności pomieszczenia. Ich jedyną wadą jest duża podatność na zabrudzenia, dlatego w czasie ich użytkowania wskazana jest ostrożność i częste czyszczenie. Na ścianach możesz położyć popularne kafelki w jasnych barwach.

Warto też zainteresować się łatwo zmywalnymi farbami, które mogą zostać wykorzystane do pomalowania opisywanego pomieszczenia. Ten rodzaj farb pozwala na bezproblemowe usuwanie zabrudzeń, a oferta barw jest bardzo szeroka. Istotnym elementem jasnej kuchni jest wspomniane okno. Oprócz jego wielkości ważne są ozdoby, które wybierzemy podczas aranżacji. Białe, tiulowe firanki będą nowoczesnym rozwiązaniem. To dzięki nim zyskamy dwa pozytywne efekty. Po pierwsze w pomieszczeniu będzie jaśniej. Po drugie, biel nadaje wrażenia czystości.

Dlatego warto przemyśleć to rozwiązanie.